Artritida: Příčiny a možnosti léčby.

Artritida je onemocnění, které způsobuje zánět kloubů. Příznaky mohou zahrnovat bolest, ztuhlost a otok. Artritida může být důsledkem zranění, vrozených vad nebo autoimunitních onemocnění. Nejběžnější formou artritidy je osteoartróza.

1. Co je artritida?

Artritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje především klouby. Existují však i jiné formy artritidy, které postihují jiné oblasti těla. Nejběžnější formou artritidy je osteoartritida, známá také jako degenerativní artritida. Tento typ artritidy vzniká v důsledku opotřebení kloubní chrupavky. Jiné formy artritidy zahrnují revmatoidní artritidu, psoriatickou artritidu a ankylozující spondylitidu.

Co je artritida? Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které může způsobit bolest, ztuhlost a omezení pohybu. Existuje mnoho různých typů artritidy, ale nejčastější je osteoartróza.

Tento typ artritidy se obvykle vyvíjí v průběhu času, když se kloubní chrupavka opotřebovává. Jiné typy artritidy mohou být způsobeny infekcemi, autoimunitními chorobami nebo vrozenými vadami ve vývoji kloubů. Léčba artritidy závisí na typu stavu a může zahrnovat úlevu od bolesti, cvičební terapii, léky nebo chirurgický zákrok.

2. Příčiny artritidy

Artritida je onemocnění, které může mít mnoho různých příčin. Ve většině případů je však artritida způsobena poruchou imunitního systému. Imunitní systém je obranný systém těla, který bojuje s patogeny. U artritidy však imunitní systém napadá i klouby a ničí kloubní chrupavku.

Artritida může také vzniknout v důsledku úrazů nebo zánětlivých onemocnění pohybového aparátu. K artritidě mohou vést i vrozené vývojové vady kloubů nebo metabolická onemocnění. Nejběžnější formou artritidy je revmatoidní artritida (RA). RA je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá a ničí kloubní chrupavku. Neexistuje žádný lék na RA, ale se správnou léčbou lze tento stav dobře zvládnout.

artritida-příčiny-a-léčby-možnosti

ZDE NAJDETE VÍCE INFORMACÍ O PRODUKTU

3. Možnosti léčby artritidy

Existují různé možnosti léčby artritidy v závislosti na typu onemocnění. Nejběžnější forma artritidy, revmatoidní artritida, se nejlépe léčí kombinací léků a fyzikální terapie.

Ostatní typy artritidy lze obvykle léčit léky proti bolesti a protizánětlivými léky. V závažných případech může být vyžadován chirurgický zákrok. Hlavní léčbou revmatoidní artritidy jsou léky, které zmírňují symptomy a brání progresi onemocnění.

Na revmatoidní artritidu se používá několik léků, včetně protizánětlivých léků (NSAID), kortikosteroidů a inhibitorů TNF-alfa. NSAID působí na snížení bolesti a zánětu, kortikosteroidy snižují zánět a inhibitory TNF-alfa blokují protein, který spouští zánětlivé reakce. Fyzikální terapie může pomoci snížit bolest a omezit pohyblivost. Fyzioterapie zahrnuje cvičení, masáže a ultrazvukovou terapii. V závažných případech může být nutná operace k výměně kloubů nebo opravě šlach.

Pokud trpíte artritidou, existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste zmírnili příznaky a zabránili progresi onemocnění. Patří mezi ně: Pravidelné cvičení: I když to může být nepříjemné, je důležité, aby se vaše klouby pravidelně hýbaly. Cvičení pomáhá posilovat klouby a podporovat svaly kolem nich. Může také pomoci zmírnit bolest a ztuhlost. Cvičení:

Existují specifická cvičení, která mohou pomoci zmírnit příznaky artritidy. Najděte si fyzioterapeuta nebo lékaře, který vám ukáže, která cvičení jsou pro vás ta pravá. Hubnutí: Pokud máte nadváhu, nadváha může zatížit vaše klouby a zhoršit příznaky artritidy. Zhubněte svou tělesnou hmotnost spalováním více kalorií, než přijmete. Správná výživa: Jezte vyváženou stravu s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny.

Vyhýbejte se potravinám, které obsahují protizánětlivé látky, jako je cukr a trans-tuky. Úleva od stresu: Stres může zvýšit svalové napětí a způsobit bolest. Najděte způsoby, jak snížit stres ve vašem životě. Pomoci může meditace, jóga nebo tai chi. Správná spánková hygiena: Spánek je důležitý pro celkové zdraví a pohodu. Ujistěte se, že máte každou noc dostatek spánku a klidné prostředí pro spánek.

4. Jak mohu zabránit?

Artritida je degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje především starší lidi. Příčiny artritidy jsou různé a často neznámé. Existují však některé faktory, které zvyšují riziko onemocnění, jako například:

– Věk: Riziko artritidy se zvyšuje s věkem.

– Obezita: Obezita zatěžuje klouby a může vést k artritidě.

– Zranění: Poranění kloubů může vést k artritidě.

– Abnormality: Abnormality v kloubech, jako je vychýlení nebo deformace, zvyšují riziko artritidy. Chcete-li snížit riziko artritidy, měli byste udělat několik věcí:

– Hlídejte si váhu: Pokud máte nadváhu, snižte svou váhu. To ulevuje kloubům a snižuje riziko artritidy.

– Pravidelně cvičte: Cvičení udržuje klouby v pohybu a posiluje svaly, což snižuje riziko artritidy. Dávejte si však pozor, abyste se nepřetěžovali, protože to také zatěžuje klouby. Najděte si činnost, která vás baví a při které se cítíte dobře.

– Pečujte o své klouby: pokud si všimnete, že je bolí nebo jsou zanícené, dejte na své klouby klid. Pokud trpíte artrózou pravidelně, měli byste navštívit svého lékaře, aby zahájil léčbu.

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

The maximum upload file size: 384 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here