Proč je plíseň nehtů nehygienická a co proti ní pomáhá.

Plíseň nehtů – příčiny, příznaky a možnosti léčby

Plíseň nehtů je běžný stav, který postihuje především nehty. Příčiny jsou většinou banální: houby, kterým se daří v teplém a vlhkém prostředí, napadají nehty a způsobují infekci. Plíseň nehtů však může být spuštěna i jinými faktory, jako je slabost imunitního systému nebo trauma nehtu. V tomto článku bychom vám rádi představili příčiny, příznaky a možnosti léčby plísně nehtů. Plísně jsou nejčastější příčinou plísně nehtů Nejčastější příčinou plísně nehtů je tzv. dermatofyt. Tato houba postihuje především nehty na rukou a nohou a způsobuje infekci. Ve většině případů je napadení neškodné a probíhá bez komplikací.

Plíseň nehtů však může způsobit i nepříjemné příznaky, jako je svědění, bolest nebo zánět. Ve vzácných případech může vést i k otravě krve. Dermatofyty nejsou jediné houby, které mohou způsobit plíseň nehtů. Jiné houby, jako je kvasinková houba Candida albicans, mohou také napadnout nehty a způsobit infekci. Ve většině případů je však Candida neškodná a probíhá bez komplikací.

Slabý imunitní systém Slabý imunitní systém je dalším rizikovým faktorem pro propuknutí plísně nehtů. Oslabený imunitní systém usnadňuje šíření a infekci plísní. Lidé s oslabeným imunitním systémem mají proto často tvrdohlavé a těžké formy nehtové plísně. Trauma nehtu Poranění nebo trauma nehtu může také vést k infekci nehtovou plísní. Trauma narušuje ochrannou bariéru nehtu a umožňuje pronikání bakterií nebo plísní do kůže. Zranění nebo poranění nehtu by proto mělo být vždy důkladně dezinfikováno a zakryto, aby nedošlo k infekci. Příznaky plísně nehtů Příznaky plísně nehtů se mohou značně lišit, od mírných až po závažné.

Nejběžnější příznaky jsou: – Svědění v postiženém nehtu nebo kolem něj – Bolest v postiženém nehtu nebo kolem něj – Zarudnutí nebo otok kůže kolem postiženého nehtu – Vyvýšené nebo lámavé nehty – Ztluštělé nehty – Žluté nebo nahnědlé skvrny na postiženém nehtu Nehet – Kůra nebo šupiny na postiženém nehtu

1. Plíseň nehtů – co to vlastně je?

Plíseň nehtů se může vyvinout z různých důvodů. Za prvé, může to být způsobeno poraněním nehtu nebo kůže kolem nehtu. To se může stát například pořezáním nebo odřeninami. Ztluštělý nebo zdeformovaný nehet může také způsobit kolonizaci a množení plísní v této oblasti. Dalším důvodem pro rozvoj plísně nehtů je oslabení imunitního systému.

Tak tomu může být například u lidí s diabetes mellitus nebo HIV/AIDS. Některé léky, jako je kortizon nebo chemoterapeutika, mohou také oslabit imunitní systém a podpořit tak rozvoj plísní nehtů. V neposlední řadě mohou ke vzniku plísní nehtů přispět i nehygienické podmínky. Například je důležité pravidelně střídat mokré koupele rukou a nohou a nesdílet je s ostatními lidmi. Ideálním místem pro množení plísní jsou také vlhké sauny, lázně a bazény.

2. Příčiny plísně nehtů

Plíseň nehtů se často vyskytuje v důsledku narušení přirozené ochranné bariéry kůže. Tato ochranná bariéra je narušena řadou faktorů. Mezi nejčastější příčiny patří pocení, diabetes mellitus, neléčená kožní onemocnění (např. lupénka), některá onemocnění imunitního systému a traumatická zlomenina nohy. Neustálé nošení těsné a syntetické obuvi může také poškodit kůži na chodidlech a zvýšit tak riziko infekce plísněmi.

plíseň nehtů

ZDE NAJDETE VÍCE INFORMACÍ O PRODUKTU

3. Příznaky plísně nehtů

Plíseň nehtů je časté a nepříjemné onemocnění, které ovlivňuje vzhled nehtů. Mezi příznaky plísně nehtů patří: – změna barvy nehtů (obvykle nažloutlé nebo nahnědlé) – drsnost a nerovnosti povrchu nehtů – ztluštění nehtů – štěpení nebo lámavost nehtů – bolest při dotyku nebo pohybu postižených nehtů, pokud je máte nebo více z těchto Pokud pozorujete nějaké příznaky, rozhodně byste se měli poradit s lékařem. Plíseň nehtů je nejen nevzhledná, ale může také vést k vážným zdravotním problémům, pokud se neléčí včas.

Plíseň nehtů je plíseň, která roste na nebo pod nehty na rukou nebo nohou. Obvykle začíná jako bělavé nebo nažloutlé skvrny pod okrajem nehtu a poté se pomalu šíří po celém nehtu. Plíseň nehtů však může také celý nehet ztmavit nebo jej lámat, praskat a šupinatit. Plíseň nehtů není nakažlivé onemocnění, ale může se šířit z jednoho prstu na druhý nebo z jednoho prstu na druhý. Příznaky plísně nehtů se mohou lišit v závažnosti a pohybují se od mírného zabarvení nehtu až po silnou bolest.

4. Možnosti léčby plísně nehtů

Plíseň nehtů je poměrně běžný stav, který lze léčit různými možnostmi léčby. Většinou postačí léčba antimykotiky buď ve formě tablet, nebo jako krém či roztok. Existují však další možnosti léčby, které mohou být potřebné v závažnějších případech nebo u pacientů s plísňovou infekcí pod nehtovou ploténkou. Jednou z možností je chirurgické odstranění postiženého nehtu.

Tato metoda se však používá zřídka, protože je velmi invazivní a vyžaduje dlouhou dobu zotavení. V některých případech může být také nutné postižený nehet úplně odstranit. Další možností je ošetření UV světlem, ale to je účinné jen ve výjimečných případech. V závažných případech plísně nehtů může být také nezbytná systémová léčba. To znamená, že léky se podávají ve formě tablet nebo injekcí. Systémová léčba je však často spojena s nežádoucími účinky, a proto by měla být prováděna pouze po konzultaci s lékařem.

5. Prevence plísně nehtů

Plíseň nehtů je běžná infekce, které se lze snadno vyhnout, pokud učiníte některá preventivní opatření. Nejlepší způsob, jak se vyhnout plísni nehtů, je udržovat nohy a ruce čisté a suché. Pravidelně si myjte ruce a nohy mýdlem a vodou, abyste zabili bakterie a plísně. Použijte jemný prášek na nohy nebo sprej, abyste udrželi nohy v suchu. Noste čisté ponožky a boty, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu. Denně měňte ponožky a pravidelně boty větrejte.

Nezapomeňte důkladně vyčistit okraje nehtů, mezi prsty a chodidly nohou. V koupelnách nebo společných prostorách nepoužívejte vlhčené ubrousky nebo hadříky. Po sprchování nebo koupání se důkladně osušte. Pokud máte plíseň nehtů, měli byste vyhledat léčbu u lékaře.

Plíseň nehtů je běžný stav, který postihuje především nehty. Původcem jsou houby, které se množí v teplém a vlhkém klimatu. Plíseň nehtů je obvykle nepříjemná a ošklivá, ale v těžkých případech může také způsobit bolest.

O to důležitější je preventivní opatření proti plísním nehtů. Jednou z možností, jak tomu předejít, je pravidelné nošení koupacích bot na veřejných koupalištích a v saunách. I při péči o nohy byste měli dbát na hygienu a například místo ručníků používat jednorázové ručníky. Pro další prevenci lze použít speciální prostředky, jako jsou krémy nebo spreje, aby se zabránilo napadení houbami.

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

The maximum upload file size: 384 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here