Proč dochází k bolesti kloubů.

Bolest kloubů je nepříjemná a dokáže zkomplikovat každodenní život. Mohou však také signalizovat vážné onemocnění. Pokud se bolesti kloubů objevují pravidelně nebo trvají déle než tři dny, rozhodně byste se měli poradit s lékařem. Proč ale bolesti kloubů vůbec vznikají? Ve většině případů jsou bolesti kloubů neškodné a jsou způsobeny nadměrným používáním, nesprávnou zátěží nebo nedostatkem pohybu. Známky opotřebení ve stáří mohou vést i k bolestem kloubů.

Ve vzácnějších případech však za bolestí stojí i závažná onemocnění, jako je artritida, dna nebo revmatismus. Pokud trpíte bolestmi kloubů pravidelně nebo vám byl diagnostikován některý z výše uvedených stavů, existuje řada možností léčby. V první řadě byste se měli snažit o co nejšetrnější ošetření a ulevit svým kloubům.

Můžete například cvičit speciální cviky nebo nosit ortopedické pomůcky, jako jsou vložky nebo bandáže. Masáže a fyzikální terapie mohou také zmírnit bolest. V závažnějších případech může být nutné užívat léky.

Ty mohou zmírnit bolest a zlepšit pohyblivost kloubů. Protizánětlivé léky se často používají při artritidě a jiných zánětlivých onemocněních. Dna se často léčí kortizonovými přípravky nebo jinými protizánětlivými léky. Revmatismus se také obvykle léčí protizánětlivými léky. V závažnějších případech může být nutné provést chirurgické zákroky.

To je případ například artrózy, kdy je třeba částečně nebo úplně nahradit postižený kloub. Operace může být nutná i u vážnějších případů jiných onemocnění, jako je revmatismus nebo dna. Pokud trpíte bolestmi kloubů, rozhodně byste se měli poradit s lékařem. Pouze on může určit, zda je bolest neškodná, nebo zda naznačuje vážné onemocnění.

1. Příčiny bolesti kloubů

Existuje mnoho různých příčin bolesti kloubů. Nejčastější příčinou je poranění nebo onemocnění samotného kloubu.1 Patří sem artritida, osteoartritida a zánět. Mezi další možné příčiny bolesti kloubů patří:

– Zranění (modřiny, natažení, zlomeniny kostí) – Infekce (např. lymská borelióza)

– Autoimunitní onemocnění (např. revmatoidní artritida)

– Nádory – Metabolická onemocnění (např. dna) Ve vzácných případech mohou k bolestem kloubů vést i neurologická onemocnění nebo úrazy.

Bolest kloubů může být také vyvolána vnějšími podněty, jako je chlad, teplo nebo tlak. Někdy se také vyskytují bez zjistitelné příčiny (idiopatická bolest).

2. Jak lze léčit bolesti kloubů?

Bolesti kloubů lze léčit pomocí různých metod. Nejprve byste se měli pokusit zmírnit bolest pomocí léků proti bolesti. Například ibuprofen nebo acetaminofen jsou běžně používané léky proti bolesti, které většina lidí snese. Pokud tyto léky proti bolesti nepomohou, může být předepsán slabší lék proti bolesti.

V některých případech může být užitečná i fyzikální terapie. Pokud jsou klouby zanícené, může léčba chladem poskytnout úlevu. Pokud jsou klouby ztuhlé, může pomoci tepelná terapie. Obě terapie lze aplikovat ve formě obkladů nebo koupelí.

V závažných případech bolesti kloubů může být nutné provést operaci. To se však děje jen ve vzácných případech. Většina lidí s bolestí kloubů může úspěšně zvládnout své příznaky pomocí výše uvedených metod.

proč dochází k bolestem kloubů

ZDE NAJDETE VÍCE INFORMACÍ O PRODUKTU

3. Jakou roli hraje cvičení při léčbě bolestí kloubů?

Cvičení je nezbytnou součástí léčby bolesti kloubů. Pomáhá nejen zmírnit bolest, ale může také pomoci k tomu, aby byly klouby opět pružnější a stabilnější. Pokud trpíte bolestmi kloubů, je důležité pravidelně cvičit. Čím více se budete pohybovat, tím lépe.

Je však důležité se nepřetěžovat a věnovat pozornost bolesti. Pokud se bolest zhorší nebo trvá déle, měli byste navštívit lékaře. Pohyb pomáhá nejen zmírnit bolest, ale může také pomoci k tomu, aby byly klouby opět pružnější a stabilnější. Cvičením se produkuje více synoviální tekutiny, která chrání chrupavku a zlepšuje pohyblivost.

Také pravidelný pohyb posiluje svaly kolem kloubu, což zase zlepšuje stabilitu kloubu. Mnoho lidí s bolestmi kloubů se zpočátku obtížně pohybuje. Ale čím více se pohybujete, tím je to snazší. Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu a trvání pohybů. Najděte si činnost nebo koníček, který vás baví a ve kterém se můžete pohybovat. To vám udrží motivaci z dlouhodobého hlediska.

4. Může dieta zmírnit příznaky bolesti kloubů?

Ano, dieta může zmírnit příznaky bolesti kloubů. Existují některé potraviny, které mají protizánětlivé vlastnosti, a proto mohou pomoci zmírnit bolesti kloubů. Patří mezi ně například omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v tučných rybách, jako je losos a makrela. Vitamin C je také protizánětlivý, a proto může pomoci zmírnit bolesti kloubů.

Artritida je častou příčinou bolesti kloubů. Arthritis Foundation odhaduje, že více než 50 milionů dospělých ve Spojených státech trpí artritidou. Existuje více než 100 různých typů artritidy, ale dva nejběžnější jsou revmatoidní artritida (RA) a osteoartritida (OA).

RA je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá a zanítí kloubní tkáň. OA je degenerativní onemocnění, které opotřebovává kloubní chrupavku. Oba stavy mohou způsobit bolest, ztuhlost a potíže s pohybem postiženého kloubu.

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

The maximum upload file size: 384 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here